Z czym podawać kluski?

Kluski to popularna potrawa. W Polsce przygotowuje się ją najczęściej z ziemniaków. Może być doskonałym uzupełnieniem wielu dań, bo śmiało może zastąpić ziemniaki z wody. Z czym podawać kluski?

Pieczeń

Kopytka ziemniaczane doskonale komponują się z pieczenią. Zwłaszcza jeśli oprócz mięsa przygotowuje się również apetyczny sos. To właśnie on jest elementem, który łączy ze sobą wszystkie pojedyncze części dania w spójną całość. Nie powinno się go pomijać. Rodzaj mięsa jest właściwie bez znaczenia. Najprościej jest po prostu upiec w piekarniku kawałek łopatki lub szynki wieprzowej. Można zrobić to w rękawie, po wcześniejszym doprawieniu mięsa. Żeby skomponować pełen posiłek, można dołożyć surówkę z tartych buraków lub z kapusty. Do dania będą też pasowały warzywa z wody, np. kalafior, marchew lub groszek.

Tutaj znajdziesz przepis jak zrobić kopytka ziemniaczane.

Żeberka

Idealnym dodatkiem do kopytek ziemniaczanych są żeberka. Żeberka z pieca nie potrzebują żadnego osobnego sosu, by były przepyszne. Wystarczy zebrać tłuszcz, który z nich wypłynął i polać nim kluski. Dla przełamania smaku, można podać do tego dania coś kwaśnego – kapustę kwaszoną lub ogórki kiszone. Nie są one obowiązkowe, ale dzięki nim całość potrawy nie będzie wydawała się aż tak tłusta i ciężkostrawna. Jeśli jednak. zdecydowanie nie chcemy takich dodatków, to można rozważyć zastąpienie tłuszczu z żeberek przygotowanym oddzielnie sosem. Dzięki niemu kluski będą nawilżone i mięciutkie. Będą też miały bardzo dużo smaku.

Na słodko

Kluski ziemniaczane można też jeść na słodko. Wystarczy polać je słodką śmietaną 18% oraz oprószyć cukrem. Jeśli jest sezon na czerwone owoce, to można przygotować z nich sos lub użyć owoców w całości. Wbrew pozorom, wiele osób spożywa ziemniaki jako deser. Oczywiście, nie nadają się do tego zwykłe kartofle z wody. Jeśli jednak zostały one poddane wcześniejszej obróbce, to podanie ich na słodko może okazać się strzałem w dziesiątkę. Takie potrawy przypadają do serca szczególnie dzieciom. To tradycyjny deser, jaki mogli jeść nasi dziadkowie.