Wegańskie naleśniki

Naleśniki to danie, które jest bardzo chętnie spożywane nie tylko w wersji tradycyjnej, a zatem z mlekiem i na przykład białym serem albo mięsem, ale naleśniki to też danie chętnie spożywane przez wegetarian i wegan. Jaka jest recepta na idealne wegańskie naleśniki?

Bez jajek i mleka?

Być może wiele kucharek tak zwanej starej daty może poczuć się oburzona tym stwierdzeniem, ale idealne naleśniki można przygotować bez jajek. Zamiast jajek można dodać zmielonych płatków owsianych. Zmielone płatki owsiane zastępują jajko i naleśniki udają się na 100%. W niektórych przepisach można spotkać się z dodatkiem siemienia lnianego i innych składników, które mają zastąpić jajka. Jak widać przepisy na naleśniki mogą występować w wielu formach i różnić się w zależności od stosowanej diety, niezależnie od tego czy jest ona wdrożona ze względów zdrowotnych, czy też z przekonań etycznych.

Kuchenne eksperymenty

Wegańskie naleśniki muszą zawierać w sobie mleko. Jednak, jako że mają być wegańskie, nie może być to mleko krowie ani też kozie. Takie naleśniki muszą zatem zawierać napój, który będzie odpowiednikiem zwierzęcego mleka.  Jaki będzie to napój to zależy już od preferencji osoby, która przygotowuje naleśniki. Wiele osób wybiera napój sojowy, ponieważ jest on chyba najbardziej dostępny w polskich sklepach. Można także kupić tak zwane mleko ryżowe.  Wiele osób wybiera mleko migdałowe, które ma specyficzny przyjemny smak. Zmiana przepisu na naleśniki, aby zrobić naleśniki wegańskie to pewien znak czasów. Ludzie są świadomi tego co jedzą i nie boją się eksperymentować w kuchni.