Liście lipy na uspokojenie

Smog ma katastrofalny wpływ na zdrowie człowieka. Stąd też konieczne jest ograniczanie ilości pyłów zawieszonych w powietrzu. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć jest wykorzystanie roślin do pochłaniania znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń.

Naturalni sprzymierzeńcy w walce ze smogiem

Drzewa liściaste podczas wymiany gazowej wchłaniają z powietrza wszelakie zanieczyszczenia. Jednak okazuje się, że nie wszystkie gatunki drzew w taki sam sposób radzą sobie z redukcją zanieczyszczeń. Co więcej jak wykazują badania nawet odmiany roślin w obrębie jednego gatunku wykazują odmienny poziom absorbowania zanieczyszczeń z otoczenia. Spośród lip największy wkład ma odmiana drobnolistna. Jakie inne odmiany wykazuję podobne właściwości?

Zaraz za lipą (https://planteon.pl/zielarnia/ziola-na-uspokojenie/lipa-lisc) drobnolistną plasuje się odmiana holenderska oraz srebrzysta. Liście lipy w porównaniu z liśćmi pochodzącymi z innych drzew radzą sobie znacznie lepiej. Nie znaczy to jednak , aby rezygnować z sadzenia innych gatunków drzew. Wśród innych drzew, które również wspomagają usuwanie zanieczyszczeń należy wyróżnić
m.in brzozę brodawkowatą czy też jarząb szwedzki.

Jedynie drzewa iglaste wykazują niewielką efektywność w usuwaniu pyłów zawieszonych. Niestety igły źle znoszą absorpcję dużych ilości zanieczyszczeń. W konsekwencji drzewo zaczyna powoli obumierać. Z drugiej strony drzewa iglaste posiadają inne równie ważne właściwości np. bakteriobójcze. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy rezygnować z pięknych iglaków w naszych ogrodach.