Najpopularniejsze materiały na patelnie

Aby wybrać najlepszą patelnię, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: funkcjonalność i materiały. Źle wybrana patelnia może sprawić, że będziesz miał problemy z nierównomiernym podgrzewaniem jedzenia, pozostawianiem metalicznego posmaku w potrawach, a nawet zagrożeniem zdrowia.

Kiedy musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wybierać patelnie, nie wystarczy patrzeć na cenę: https://ostry-sklep.pl/patelnie, ale raczej wybrać taki model, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Materiały na patelnie: które najlepiej sprawdzają się podczas gotowania?

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest materiał, z jakiego wykonana jest patelnia. To wpłynie najbardziej na Twoje gotowanie. Istnieje wiele opcji, więc zapoznaj się z zaletami i wadami, aby zobaczyć, co będzie działać najlepiej w Twojej kuchni.

Powłoka nieprzywierająca

Patelnie aluminiowe pokryte teflonem zapewniają nieprzywierającą powierzchnię do smażenia – nawet jeśli używasz niewielkiej ilości oleju lub nie używasz go wcale. Są przeznaczone do gotowania delikatnych potraw, takich jak ryby, jajka czy naleśniki. Jeśli regularnie gotujesz jajka, te patelnie są dla Ciebie obowiązkowe. 

Patelnie zapobiegające przywieraniu są niedrogie, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji: należy je myć ręcznie i nie można na nich używać żadnych metalowych przyborów. Zadrapanie powierzchni tych patelni może spowodować łuszczenie się powłoki.

Powłoka ceramiczna

Patelnie z powłoką ceramiczną są często nazywane „zielonymi” patelniami nieprzywierającymi. Pokryte są żelem na bazie krzemionki z piasku, który tworzy gładką, nieprzywierającą powierzchnię bez stosowania powłok chemicznych. Tych patelni najlepiej używać do gotowania w niższej temperaturze – bez przypiekania. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcesz mieć nieprzywierającą patelnię bez chemikaliów.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna jest doskonałym materiałem na patelnie, chociaż sama stal nierdzewna nie jest dobrym przewodnikiem ciepła. Szukaj patelni trójwarstwowych lub wielowarstwowych wykonanych przez stapianie wielu warstw metalu, zwykle stali nierdzewnej, aluminium, a czasem miedzi. To sprawia, że są cięższe niż patelnie jednowarstwowe, ale nadal są lżejsze niż żeliwne. Patelnie ze stali nierdzewnej są idealne do obsmażania mięsa, przygotowywania sosów do patelni i gotowania potraw w piekarniku. Ponieważ te patelnie nie są powlekane, podczas gotowania na nich można używać dowolnych przyborów, ale pamiętaj, że będziesz musiał je natłuszczać – jedzenie ma tendencję do przywierania do nich.