Krokosz barwierski jako roślina wszechstronna

Roślina ta uprawiana jest od bardzo dawna, jednak na chwilę obecną krokosz barwierski nie jest bardzo dobrze znany, a powinien, ponieważ ma mnóstwo fantastycznych właściwości.

Zastosowanie krokosza barwierskiego
Mało osób wie, że ta roślina posiada wiele właściwości i zastosowań. Zacznijmy może od tego, że znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce oraz z uwagi na to, iż jest rośliną oleistą, idealnie nadaje się jako produkt leczniczy. Oprócz tego krokosz posiada płatki w kolorze pomarańczowym, które dawniej były wykorzystywane w celu farbowania tkanin. Roślina ta posiada także swoje zastosowanie w kuchni. Jej płatki mogą być zamiennikiem szafrany, który jak wiadomo jest bardzo drogi. Płatki krokosza barwierskiego również świetnie nadają się do przyprawiania herbaty lub potraw. Jeżeli ususzymy płatki możemy zrobić z nich napar, który jest zamiennikiem herbaty we wschodnich krajach.

Działanie lecznicze
Ekstrakt oraz olej z tej rośliny zawiera wiele właściwości, które działają bardzo korzystnie na nasz organizm. Roślina ta działa napotnie, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, jak również doskonale sprawdza się w przypadku nerwicy, wyciszając układ nerwowy człowieka. Oprócz tego działa przeciwbólowo, oczyszcza oraz pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową. Osoby cierpiące na skoki ciśnienia, powinny zażywać regularnie tę roślinę, ponieważ reguluje ciśnienie krwi. Krokosz zapobiega także złemu cholesterolowi oraz poprawia krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne i zapobiega tworzeniu się zakrzepów.

Wszystkie te znakomite zalety krokosza powinniśmy wykorzystywać każdego dnia poprzez chociażby wypicie herbatki z dodatkiem tego złotego środka.