Jakie fartuchy gastronomiczne sprawdzą się w różnych restauracjach?

Dobór fartuchów do gastronomii okazuje się być wyjątkowo istotnym aspektem związanym z wyposażeniem restauracji. Ochronna odzież wierzchnia noszona jest przez osoby pracujące w kuchni, za barem i obsługujące stoły. Zaleca się dokładnie przemyśleć dobór elementów, które będą zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Zależnie od rodzaju lokalu gastronomicznego, warto postawić na różne fartuchy. Jakie zadania pełnią te elementy ubioru i w jaki sposób dobrać właściwe?

Zadania odzieży ochronnej do restauracji

Fartuch do gastronomii kojarzony jest zwykle z ochroną ubrań przed zabrudzeniem. To oczywiście wyjątkowo ważna funkcja. Takie elementy mają jednak do spełnienia również inne zadania. Należą do nich:

  • obniżenie ryzyka oparzeń i urazów
  • zapewnienie pracownikom komfortu
  • budowanie wizerunku lokalu.
    Dzięki temu, że fartuchy często wykonane są z grubych i mocnych materiałów, mogą chronić przed poparzeniem skóry w razie zachlapania gorącą cieczą. Istotne jest to, aby materiał posiadał niski stopień podatności na podpalenie, a jednocześnie zapewniał odpowiednią termoregulację i oddychalność.

Jak dopasować fartuchy do lokalu?

Fartuchy gastronomiczne powinny być również spójne kolorystycznie – https://sklep.technica.pl/fartuchy-gastronomiczne. Egzemplarze noszone przez poszczególnych członków załogi mają za zadanie tworzyć wspólnie wizerunek restauracji. W klasycznych, eleganckich lokalach stawia się zwykle na odzież w barwach bieli lub czerni. Często pojawiającym się rozwiązaniem, szczególnie w strefie kuchennej jest tutaj praktyczny kitel fartuch. Zestaw białej odzieży podkreśli czystość i schludność przestrzeni. Standardowe fartuchy noszone przez pracowników sali i zaplecza często posiadają również bordowe i granatowe odcienie. W nowoczesnych lokalach stawia się z kolei na bardziej odważne kolory i ich ciekawe zestawienia. Przemyślany wybór fartuchów zapewni ochronę pracownikom i stworzy atrakcyjny wizerunek restauracji.