Dziewięćsił bezłodygowy – czy można go uprawiać w przydomowym ogródku?

Dziewięćsił bezłodygowy to roślina, której prozdrowotne właściwości znano już od wieków. Z racji popularności tej rośliny nie tylko jako środka leczniczego, ale również efektownego wyglądu, dziewięćsił w Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną. Nie wolno zrywać kwiatostanu ani wyrywać korzeni egzemplarzy rosnących w środowisku naturalnym.

Dziewięćsił – uprawa amatorska

Dziewięćsił w naturalnym środowisku występuje bardzo rzadko, głównie w regionach górskich. Dziewięćsił można uprawiać w ogrodzie, gdzie wygląda efektownie, a do tego można wykorzystać jego właściwości lecznicze. Roślinę można wyhodować z nasion, które do gruntu wysiewa się w maju – czerwcu, a na miejsce stałe wysadza we wrześniu. W sklepach ogrodniczych dziewięćsił sprzedawany jest także w formie sadzonek. Ważne jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do wzrostu – najlepiej jest sadzić ją w skalniakach na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, gdzie ma warunki podobne do naturalnych.


Dziewięćsił dla zdrowia

Niektórzy ogrodnicy uprawiają dziewięćsił dla jego właściwości prozdrowotnych. W tym celu wykorzystywany jest korzeń dziewięćsiłu, który zawiera olejki eteryczne wykazujące silne działanie przeciwbólowe i rozkurczowe. Był od wieków stosowany w medycynie ludowej jako środek napotny, który zwiększa naturalną odporność organizmu oraz przeciwdziała rozwojowi infekcji. Korzeń dziewięćsiłu stosuje się jako składnik odwarów chroniących np. przed grypą, a także jako składnik toników stosowanych w leczeniu trądziku.