Ręczna czy elektryczna – która wyciskarka do cytrusów będzie lepsza?

Podczas kompletowania odpowiednich sprzętów do domu, czy też mieszkania, głównie stawia się na te największe takie jak mikrofalówki, czajniki elektryczne lub też zmywarki oraz piekarniki. Wcale nie mniej istotną rzeczą jest natomiast wyciskarka do cytrusów. Dzięki niej możliwe jest uzyskiwanie świeżego i zawsze zdrowego soku. Problem tylko w tym, że nie każdy wie, którą wyciskarkę wybrać. Czy lepsza będzie wersja manualna, czy też może elektryczna? Czym się oba te modele pomiędzy sobą różnią?

Charakterystyka modelu manualnego

Na początek warto zacząć od modelu w pełni manualnego, ponieważ jest to wersja zdecydowanie najczęściej spotykana w polskich domach. Z jakiego powodu cieszy się ona tak dużym powodzeniem? Nie da się ukryć, że nie stoi za tym jakaś większa tajemnica, ponieważ jest to wyciskarka zwyczajnie bardzo tania. Najprostsze plastikowe modele da się bez większych problemów kupić nawet za kilkanaście złotych.

Jak działa taka wyciskarka do cytrusów? Bardzo prosto, ponieważ do jej użycia trzeba mieć przygotowany owoc, czyli przekrojony na pół. Następnie trzeba go przyłożyć do stożkowatego elementu i naciskając na niego oraz kręcąc owocem, wyciskać sok. Jest to dość męczące zajęcie, a także nieefektywne, ponieważ do otrzymania soku trzeba zużyć kilka owoców.

Charakterystyka modelu elektrycznego

Z powodu swoich wad, manualna wyciskarka do cytrusów bardzo często zastępowana jest modelem elektrycznym. Czym charakteryzuje się takie rozwiązanie, a także jakie są jego wady i zalety?

Elektryczna wyciskarka wygląda dość podobnie do tej manualnej, z tym że różnicą jest w tym wypadku fakt, że nie trzeba owoców przyciskać do stożka, ani kręcić nim w celu uzyskania soków, ponieważ stożek jest ruchomy. Dzięki silnikowi elektrycznemu, który nie tylko kręci stożkiem, lecz również wysuwa go do góry, z owocu uzyskiwany jest w bardzo szybki i wygodny sposób sok. Co więcej, jest to rozwiązanie efektywniejsze, ponieważ pozwala z jednego owocu uzyskać nieco więcej soku.

Jakie są zalety oraz wady takiego urządzenia? Oczywiście najważniejszą zaletą jest wygoda korzystania z niego, natomiast wadą bez wątpienia jest cena. Dobre i warte uwagi urządzenia to często wydatek nawet kilkuset złotych. Różnica w cenie jest więc znacząca. Co również ważne, takie urządzenie w przypadku awarii prądu jest zupełnie bezużyteczne.

Którą wersje wybrać?

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie, która wyciskarka będzie lepsza, nie jest wcale tak oczywiste. Wiele się tu sprowadza tak naprawdę do osobistej wygody, a także do tego, jak wiele soku chce się pić. Jeśli pije się go naprawdę dużo, często znacznie lepszym pomysłem będzie zainwestowanie w wyciskarkę elektryczną.