Czym się kierować wybierając moździerz kuchenny?

Meblując kuchnię należy zadbać nie tylko, by była urządzona ze smakiem, trzeba pamiętać także o wyposażeniu jej w akcesoria, które ułatwią codzienne przygotowanie potraw. Niezbędny jest zakup garnków, patelni oraz naczyń, przydatny okaże się również moździerz, który posłuży do rozcierania ziół oraz przypraw. Jak wybrać moździerz kuchenny?

Rodzaje moździerzy

Najtrwalszy jest moździerz kamienny – https://ostry-sklep.pl/mozdzierze (tu znajdziesz jego przykłady). Ma wyjątkowo twarde ścianki, dzięki czemu bez trudu radzi sobie z rozdrabnianiem nawet takich produktów jak orzechy czy ziarna. Taki moździerz bardzo dobrze się prezentuje, jednakże jest dosyć ciężki, zatem trzymanie go w rękach w takcie ucierania poszczególnych produktów właściwie nie wchodzi w grę. 

Na uwagę zasługują również modele ceramiczne. Są one dużo lżejsze i tańsze od kamiennych odpowiedników, jednakże mają dużo cieńsze ścianki, przez co nie nadadzą się do kruszenia orzechów czy tabletek. Popularne są też drewniane moździerze. Są one  dosyć trwałe, dobrze sprawdzają się podczas rozdrabniania suchych produktów. Warto jednak pamiętać, że drewniane produkty nie mogą być myte w zmywarce, dodatkowo z czasem mogą przechodzić zapachami produktów, które były w nich kruszone.  

O czym pamiętać wybierając moździerz kuchenny?

Wybierając moździerz warto odpowiedzieć na pytanie do czego i z jaką częstotliwością będzie on używany. W przypadku osób, którym zależy na zakupie niedrogiego modelu o dobrej trwałości najlepszym pomysłem będzie postawienie na moździerz wykonany z drewna. Zapaleni kucharze powinni natomiast zdecydować się na model kamienny, który charakteryzuje się ogromną trwałością i może być wykorzystywany do rozdrobnienia właściwie każdego produktu spożywczego. 

Istotną kwestią jest jednak nie tylko materiał, z którego jest wykonany moździerz, lecz również tłuczek. Powinien być zaokrąglony w taki sposób, by bez trudu mógł ślizgać się po wnętrzu moździerza. Ważna jest także jakość wykonania, dobrze by akcesorium było starannie wyszlifowane, w innym przypadku może się do niego łatwo przyklejać kurz oraz inne zanieczyszczenia, które mogą okazać się trudne do wyczyszczenia.