W czym podać wino? Przegląd kieliszków do wina

Przy uroczystej kolacji nie może zabraknąć dobrego wina. Dla dobrego wina nie może z kolei zabraknąć eleganckich kieliszków. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że elegancja to nie wszystko; do serwowania poszczególnych gatunków wina przewidziane są różne rodzaje kieliszków.

Kieliszki uniwersalne

Uniwersalne kieliszki do wina (zobacz) to te, które można spotkać w większości polskich domów. Na przyjęciach takich jak wesela, bale sylwestrowe, studniówki, imprezy osiemnastkowe czy różnego rodzaju jubileusze serwuje się w nich z reguły wino musujące. W mieszaniach Polaków naczynia te służą do podawania zarówno win, jak i szampanów musujących.

Kieliszki do wina czerwonego

Kielichy przeznaczone do spożywania czerwonego wina zostały zaprojektowane tak, by osoba delektująca się smakiem trunku – mogła także wyraźnie czuć jego zapach. W tym celu zastosowano szerokie i pękate czasze. Ponadto prawdziwi koneserzy mają w zwyczaju oblewanie wewnętrznych ścianek naczynia poprzez delikatne poruszanie nim; dzięki temu można wydobyć jeszcze więcej aromatu czerwonego wina.

Kieliszki do białego wina

Białe wino jest mniej popularnym trunkiem. Podaje się go w kielichach wysokich, charakteryzujących się wąską czaszą. Nie ma ono zbyt złożonego zapachu, dlatego pękaty kielich w tym przypadku nie jest potrzebny – cały aromat bez problemu wydobywa się poprzez węższą czaszę.

Uniwersalny prezent

Od dekad podarunki ze szkła oceniane są jako podarunki w dobrym guście. Wspaniałym więc pomysłem na prezent może być właśnie zestaw kieliszków do wina. Niezależnie od tego, czy są to pięćdziesiąte urodziny kuzynki, ślub wnuka czy też impreza z okazji inauguracji nowego roku akademickiego, ładnie zapakowane kielichy z pewnością zrobią pozytywne wrażenie. Co więcej, mogą one stanowić ozdobę barku osoby obdarowanej.

Kielichy spersonalizowane

W dobie internetu niemal wszystko można zamówić przez internet – szklane kieliszki też. Jednak zamawianie takich naczyń online ma jedną zasadniczą zaletę – nie stoją one gotowe na sklepowej półce czekając na właściciela. Większość sklepów internetowych zajmujących się sprzedażą wyrobów szklanych, oprócz sprzedaży akcesoriów kuchennych świadczy także szereg dodatkowych usług. Jedną z nich jest personalizacja wyrobów. Znaczy to, że możemy sobie zamówić kieliszki z naszymi imionami, a nawet zdjęciami. Jest to bardzo atrakcyjna oferta dla nowożeńców, których goście w pewnym momencie wesela wpatrzeni są w dzierżone przez nich kielichy z szampanem – zgodnie z tradycją para młoda po opróżnieniu naczyń rzuca je za siebie i tucze. Miłym akcentem byłoby posiadanie tych kieliszków spersonalizowanych – z imionami nowożeńców.