Jaka ilość składników będzie potrzebna?

Biorąc do ręki przepis, kucharz widzi ile musi przygotować poszczególnych składników. Jeżeli coś podane jest w sztukach, nie będzie problemu z odmierzeniem danej porcji. Problem pojawia się wtedy, jeżeli mowa jest o wadze. Ta najczęściej podana jest w gramach lub w dekagramach. Nie zawsze jednak waga kuchenna jest pod ręką lub jest zbyt mało czuło, odmierzając wagę dopiero na poziomie 1kg. W takich chwilach pomocne mogą okazać się miarki kuchenne.

Małe, ale przydatne urządzenia

Wiele osób bagatelizuje obecność miarek, ponieważ uważa je za sprzęt niepotrzebny. Błąd! Powinny one znaleźć się na wyposażeniu każdej kuchni – w szczególności, że nie zajmują one dużo miejsca. Z powodzeniem można je schować do szuflady ze sztućcami, czy też do miejsca, gdzie chowa się mikser, czy też inne urządzenia kuchenne.

Polecane są miarki, które chowane są jak matrioszki – te popularne rosyjskie lalki, które chowa się jedna w drugą. Dzięki temu będzie można mieć faktycznie pewność, że nie zajmą one dużo miejsca w kuchennej szufladzie.

Funkcjonalne miarki

Zadaniem miarek jest umożliwienie szybkiego odmierzenia poszczególnych proporcji. Użytkowane są one do składników sypkich, jak np. mąka, cukier, cukier puder, ryż, itd. Najczęściej używa się ich do małej ilości składników. Jeżeli ktoś ma do odmierzenia kilogram lub też dwa, to powinien jednak zdecydować się na wagę kuchenną z której i tak nie wolno rezygnować. Do wyboru są miarki, które wykonane są z tworzywa sztucznego.

W sklepach Nettrading dostępne są również te, które wykonane są ze stali. Takiej, która nie wchodzi w żadną reakcję z odmierzanymi produktami spożywczymi. Z takich miarek często korzystają młodzi rodzice, którzy odmierzają swoim pociechom porcję kaszki lub też mleka modyfikowanego. Ich zastosowanie sprawia, że przygotowanie poszczególnych dań jest zdecydowanie łatwiejsze.