Skąd pochodzą współczesne kufle do piwa?

W dzisiejszych czasach królują szklane kufle do piwa. Pamiętać należy jednak o tym, że pierwsze kufle produkowano z drewna i gliny. Przed szklanymi naczyniami królowały ceramiczne modele, czy też kufle wykonane ze srebra.

Historia pierwszych kufli do piwa

W średniowieczu piwo podawano głównie w dość wąskich i wysokich kubkach. Klasyczne kufle zainspirowane zostały najprawdopodobniej zwierzęcymi rogami, z których dobrodziejstwa korzystały plemiona germańskie i słowiańskie. Największą wadą rogów jest oczywiście to, że nie można postawić ich na stole, dlatego też szybko zaczęto rozglądać się za zamiennikami. Średniowieczne kubki wyróżniały się również pokrywką, która stanowiła doskonałe zabezpieczenie przed trucizną.

Bogato zdobione kufle

Kufle do piwa i wina bardzo często były zdobione. To właśnie jakość wykonania bardzo dużo mówiła o majątku gospodarza. Jak łatwo się domyślić nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup kufla z cyny lub srebra. Szklane kubki pojawiły się dopiero pod koniec średniowiecza. W XVI wieku królowały przede wszystkim kryształowe szklanice, które często zdobiono herbami poszczególnych rodów. Według historyków kufle do piwa, które znamy obecnie pojawiły się dopiero w XVI wieku. Pierwsze modele wykonane były z gliny, cyny, kamionki i fajansu. W dalszym ciągu stosowano pokrywki, ale ich jedynym zadaniem było zabezpieczenie piwa przed zanieczyszczeniami.

Kufle z XIX wieku

W XIX wieku zaczęto filtrować piwo, dlatego też największym zainteresowaniem cieszyły się przezroczyste kufle do piwa. Wynikało to oczywiście z tego, że zdecydowanie łatwiej można było ocenić klarowność oraz barwę trunku. Wśród polskiej szlachty, która jak powszechnie wiadomo lubiła dobrą zabawę największym zainteresowaniem cieszyły się ceramiczne kufle z pokrywą.

Kultura picia piwa

Współczesne kufle do piwa są bardzo ciężkie i wyróżniają się zdecydowanie większą pojemnością od konkurencyjnych szklanek. Kufle wykonane z wysokiej jakości szkła są bardzo wytrzymałe i wyróżniają się dużą odpornością na przypadkowe stłuczenie. Między innymi dlatego też spotkać je można w barach i knajpach. Olbrzymia popularność szklanych kufli do piwa wynika również z tego, że są one łatwe w utrzymaniu czystości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby myć je w zmywarce automatycznej. Tradycyjne kufle znajdą szerokie zastosowanie nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale również w każdym domu. Szklane naczynia są trwałe, estetyczne i bezpieczne. Do największych zalet należy zaliczyć dużą dostępność i atrakcyjną cenę.