Jaka sokowirówka do lokalu gastronomicznego?

Świeżo wyciskany sok z owoców jest prawdziwą bombą witaminową. Częste picie soku pozytywnie wpływa między innymi na kondycję włosów, paznokci i skóry. W gastronomii świeże soki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Wynika to oczywiście z tego, że są one o wiele zdrowsze od kartonowych odpowiedników. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sprzęt warto wyposażyć lokal gastronomiczny, aby zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Niezawodna sokowirówka gastronomiczna

Sokowirówki wbrew pozorom są bardzo prostym sprzętem, ale nie oznacza to wcale, że wybranie najlepszego modelu jest łatwym zadaniem. Aby dokonać udanego zakupu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Główny mechanizm opiera się oczywiście na specjalnym sitku, który poprzez wirowanie wydobywa świeży sok z warzyw i owoców. Sito zaprojektowane jest w taki sposób, aby po bokach znajdowały się niewielkie otwory tnące po których spływa gotowy nektar. Jeżeli chodzi o sam miąższ to odprowadzany jest on automatycznie do specjalnego pojemnika zewnętrznego. Sokowirówka (zobacz więcej) gastronomiczna przystosowana jest oczywiście do pracy ciągłej.

Na co zwrócić uwagę?

Aby wybrać porządny sprzęt warto zwrócić uwagę na maksymalną prędkość wirowania sitka. To właśnie od tego elementu zależy wydajność urządzenia i jego niezawodność. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem jest sokowirówka, która posiada duży otwór wsadowy. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu będzie można bez problemu obrabiać nawet bardzo duże owoce. Cecha ta odgrywa kluczową rolę w większych lokalach gastronomicznych. Pamiętać należy także o tym, że przy dużych obrotach niestety sok napowietrza się, a co najgorsze utlenia się w dość krótkim czasie. Aby uzyskać wszystkie drogocenne wartości odżywcze warto jak najszybciej wypić świeżo wyciśnięty sok.

O czym należy pamiętać?

Nawet najlepsza sokowirówka niestety nie nadaj się za bardzo do owoców jagodowych, orzechów i warzyw liściastych. Przy tego typu produktach warto skorzystać z pomocy profesjonalnych wyciskarek do soków. Nie można zapominać również o tym, że sokowirówki o dużych obrotach mogą być dość głośne. Na szczęście sam proces wytwarzania soku nie trwa zbyt długo. Wysokiej jakości sokowirówkę od renomowanego producenta można kupić już od 2500 zł. Warto wybrać sprzęt, który jest łatwy w utrzymaniu czystości. Wiele nowoczesnych sokowirówek w zestawie posiada dodatkowe szczoteczki do czyszczenia. Przydać może się także specjalna nakładka przeciwkurzowa na wlot.