Jaką patelnie do naleśników wybrać?

Istnieje wiele rodzajów patelni do naleśników, od tradycyjnych żeliwnych przez stal nierdzewną, nieprzywierających aż po ceramiczne. Wybór patelni do naleśników zależy od rodzaju kuchenki, ilości domowników oraz upodobań.

Różne rodzaje patelni do naleśników

patelnie do naleśnikówPatelnia do naleśników to rodzaj patelni do smażenia o szerokiej, płytkiej, wklęsłej powierzchni przeznaczonej do smażenia naleśników i innych cienkich potraw.

Rodzaje patelni do naleśników:

  • Aluminiowe nieprzywierające patelnie do naleśników są najczęstszym rodzajem patelni do naleśników. Wykonane są z materiałów nieprzywierających, takich jak teflon lub politetrafluoroetylen (PTFE).
  • Patelnie do naleśników ze stali nierdzewnej mają wnętrze i zewnętrze wykonane ze stali nierdzewnej. Zwykle mają nieprzywierającą powłokę na swoich wewnętrznych powierzchniach, która zapobiega przywieraniu do nich żywności i umożliwia łatwe usunięcie żywności po ugotowaniu.
  • Patelnie żeliwne. Ten rodzaj patelni jest używany od wieków. Wykonany jest z żeliwa, które może przyjmować wysokie ciepło i zatrzymywać je. Patelnie te są trudniejsze do czyszczenia, bo wymagają najpierw namoczenia.

Idealne naleśniki za każdym razem z nieprzywierającą powierzchnią

Aluminium to świetny materiał do gotowania. Szybko się nagrzewa i równomiernie rozprowadza ciepło. Jest również wytrzymały i lekki, co ułatwia przenoszenie.

Aluminiowe patelnie do naleśników zostały zaprojektowane z myślą o wszechstronności, lekkości i trwałości. Można ich używać na wiele różnych sposobów, takich jak pieczenie, opiekanie, grillowanie, smażenie w głębokim tłuszczu, smażenie żywności. Mogą być stosowane na wszystkich typach płyt kuchennych, w tym na kuchenkach indukcyjnych lub elektrycznych.

Najlepsza aluminiowa patelnia do naleśników do rutynowego czyszczenia to taka, która ma nieprzywierającą powierzchnię z powłoką Teflon™ Platinum Plus i średnicę około 260mm.