Najważniejsze korzyści wynikające z posiadania kotła warzelnego

Wśród urządzeń gastronomicznych kotły warzelne cieszą się wyjątkową popularnością. Można nawet powiedzieć, że są one swoistym „sercem” każdej stołówki. To w nich przygotowuje się potrawy „na dużą skalę”, która znacznie przekracza typowe zapotrzebowanie zwykłego gospodarstwa domowego.

Pojemność na pierwszym miejscu

Najważniejszą zaletą kotłów warzelnych ze sklepu gastronet24 jest ich pojemność. Urządzenia te mogą pomieścić w sobie nawet kilkadziesiąt litrów zupy, co czyni je prawdziwymi gigantami. Z tego też względu można je wykorzystywać m.in. do obsługi dużych imprez gastronomicznych (w tym plenerowych), bądź też jako podstawowe wyposażenie kuchni szkolnych, szpitalnych, a nawet restauracyjnych lub hotelowych. Biorąc pod uwagę fakt, że typowa porcja zupy to około 300 – 500 ml, to w kotle tym można przygotować posiłek dla jednocześnie nawet 30 ludzi.

Podwójne dno

Prawie każdy kocioł warzelny do gotowania posiada podwójne dno. Co ważne, wewnątrz tak zaprojektowanego dna krąży gorąca woda, dzięki której ogranicza się do zera ryzyko przypalenia potraw. Co prawda obecność podwójnego dna (a co za tym idzie również i znajdującej się w nim wody) znacząco zwiększa pojemność cieplną kotła warzelnego, ale w praktyce problem ten można rozwiązać poprzez wprowadzenie gorącej wody. Nieprzypadkowo większość gastronomicznych kotłów warzelnych posiada wpust na zimną i gorącą wodę, dzięki której czas rozgrzewania urządzenia jest znacznie krótszy.

Blacha i jakość jej wykonania

Ważną zaletą kotłów warzelnych gastronomicznych jest sposób ich wykonania, a konkretnie materiał, który jest zastosowanych do ich budowy. Zwykle są one produkowane z blachy nierdzewnej, która zapewnia maksymalny poziom ochrony przed skutkami oddziaływania np. wilgoci. Warto zauważyć, że w ten sposób chroni się m.in. żywność przez obecnością szkodliwych, a nawet niebezpiecznych związków chemicznych.

Kotły warzelne gastronomiczne to urządzenia, dzięki którym praca dużej i profesjonalnej kuchni wchodzi na jeszcze szybszy poziom. Aby tak się stało, konieczne jest wyprodukowanie ich w rzetelny sposób.