Jak zrobić polski chleb żytni w domu trzymany później w chlebaku

Polski chleb żytni to, że tak powiem, nowy jarmuż. W czasach, gdy coraz więcej konsumentów jest gotowych dopłacić do żywności produkowanej lokalnie i w sposób odpowiedzialny, żywność rzemieślnicza, taka jak polski chleb żytni, przeżywa swój wielki moment.

Dzięki gęstej konsystencji i lekko kwaśnym smakom fermentacji, ten ciemny, ciągnący się bochenek jest doskonałym przykładem na to, że coś tak skromnego jak mąka i woda może zostać przekształcone w coś spektakularnego.

Jeśli do tej pory jadłeś tylko standardowe żyto w sklepie spożywczym (czytaj: słodzone), nie rozpoznasz smaku ani konsystencji prawdziwego polskiego żyta. Ale nie martw się – dzięki temu łatwemu poradnikowi dowiesz się, jak zrobić polski chleb żytni w domu.

Co będzie potrzebne do zrobienia polskiego chleba żytniego

Składniki na chleb żytni są proste – mąka uniwersalna lub chlebowa, mąka żytnia, sól, woda i zakwas. To wszystko. Wszystko możesz później trzymać w odpowiednim chlebaku.

Możesz dodać również nasiona, takie jak słonecznik lub pestki dyni. Można też dodać inne składniki jak nasiona, zioła, oliwki itp.

Zamiast mąki żytniej możesz użyć jagód żytnich. Jagody żytnie można namoczyć w wodzie przez noc, a następnie zmielić w blenderze lub robocie kuchennym.

Do ciasta można również dodać syrop słodowy lub miód.

Wymieszaj suche składniki, zostaw w chlebaku

Weź jedną trzecią mąki i włóż ją do miski. Dodaj do niej 1/3 mąki żytniej i 1/3 soli. Mieszaj składniki, aż będą równomiernie rozprowadzone.

Weź kolejną 1/3 mąki i przełóż ją do miski. Dodaj kolejną trzecią część mąki żytniej i kolejną trzecią część soli. Ponownie wymieszaj.

Weź ostatnią trzecią część mąki i włóż ją do miski. Dodaj ostatnią trzecią część mąki żytniej i ostatnią trzecią część soli. Wymieszaj.

Właśnie wymieszałeś wszystkie składniki na ciasto. Ta metoda mieszania składników nazywana jest metodą „reguły jednej trzeciej”. Jest to dobry sposób na śledzenie proporcji składników w cieście.

Wymieszaj mokre składniki i pozostaw na 30 minut w chlebaku

Weź wodę i przelej ją do miski. Dodaj drożdże do wody i wymieszaj mieszaninę. Mieszanka powinna się spienić w ciągu kilku minut. Jeśli tak się nie stanie, być może użyłeś złych lub przeterminowanych drożdży.

Dodaj olej do mieszanki wody i drożdży. Weź zakwas i dodaj go do mieszaniny wody i oleju oraz drożdży. Wymieszaj mieszaninę.

Przykryj miskę ściereczką i pozwól mieszance odpocząć przez 30 minut. Zakwas doda do ciasta nieco kwaśnego smaku.