Jak wygląda ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest piękną rośliną kwitnącą, która dobrze rozwija się w suchych warunkach. Jego charakterystyczny kwiatostan ma fioletowe, żółte i białe płatki, które kwitną od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Występuje powszechnie w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Azji, ale jest również gatunkiem inwazyjnym, który został zauważony w innych częściach świata. Roślina ostu może dorastać do 1 metra wysokości z klastrami kolców kłujących na łodydze i liściach.

Produkuje małe białe kwiaty od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Roślina ostu ma wąskie liście skupione na szczycie grubej łodygi. Liście te mają ostre krawędzie i rosną blisko siebie, dzięki czemu wyglądają jak masa zielonkawych kolców. Najbardziej obficie występują w połowie lata, gdy są w pełnym rozkwicie, pokrywając ziemię swoimi pięknymi fioletowymi płatkami.

Rośliny te mają tendencję do dzikiego wzrostu prawie wszędzie, gdzie się udasz, ale istnieje kilka rodzimych odmian, jak również wiele odmian inwazyjnych, które nie mają naturalnych wrogów, więc powinieneś uważać, aby nie przynieść ich ze sobą do domu! Oto co musisz wiedzieć o tej wspaniałej, ale kłującej roślinie:

Jak rozpoznać roślinę ostu?

ostropest plamisty

Roślina ostu jest byliną, która rośnie w gęstej, matowej formie. Posiada liście podstawowe, które są naprzemianległe i złożone. Liście mają lancetowaty kształt i są aksamitne w dotyku. Są też stosunkowo duże, dorastają do 24 centymetrów długości. Łodygi są wzniesione i mogą osiągać do 2 stóp wysokości. Oset można łatwo pomylić z różą lub inną rośliną ozdobną.

Najlepiej przyjrzeć się dokładnie liściom ostu, aby go zidentyfikować. Kolor rośliny ostu będzie również prawdopodobnie różny, w zależności od odmiany. Niektóre popularne odmiany ostów to: – Oset czarny – Oset czarny wytwarza duże fioletowe płatki, które kwitną od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Kwiaty są również pokryte ostrymi kolcami. Ponadto liście tego ostu są węższe niż innych typów i rosną w skupiskach, co utrudnia jego identyfikację.

Gdzie znaleźć oset

Wiele ogrodów kwiatowych i botanicznych jest domem dla ostów, jak również wiele parków publicznych i innych miejsc na zewnątrz. American Thistle Society posiada mapę gatunków ostów i miejsc, gdzie można je znaleźć w Ameryce Północnej. Kwiat ten można również znaleźć rosnący w wielu częściach świata, w tym w Australii i Azji.

Roślina ostu pochodzi z suchych regionów i można ją znaleźć prawie wszędzie tam, gdzie jest piasek i mało opadów. Obszary, w których rośliny te dobrze się rozwijają to pustynie, prerie i sawanny. Można również znaleźć osty jako część ogrodu rodzimego lub dzikich kwiatów. Szukaj tych roślin w parkach publicznych lub wzdłuż dróg publicznych lub ścieżek. Można również uprawiać osty we własnym ogrodzie, choć są one ogólnie uważane za inwazyjne i nie są zalecane.