Grill kontaktowy-czym się wyróżnia?

Sezon wiosenny jest niezwykle oczekiwany ze względu na czas długiego, oraz regularnego grillowania. Jeśli wiosna, oraz lato to dla Ciebie za mało skorzystaj z grilla kontaktowego, z pomocą którego będziesz mógł grillować cały rok, nawet w domowym zaciszu. Musisz wiedzieć, że grille kontaktowe są przyjazne dla środowiska, oraz mają zdecydowanie lepszy wpływ na zdrowie, oraz kondycję. Warto wiedzieć, że przyrządzając produktu na grillu kontaktowym, sam poziom wdychania oparów z mięsa, czy oparów jest mniejszy, co za tym idzie, taki sposób grillowania jest przyjemniejszy. Grill kontaktowy również łatwiej czyścić, a także częściej się do niego wraca.

Podstawowe rodzaje domowych grilli

Grille kontaktowe dzielą się na dwa rodzaje ze względu na ich powierzchnię grzewczą. Wyróżniamy:

  • Grille stołowe z rusztem, które składają się z tradycyjnego rusztu znajdującego się nad grzałką. Przypomina on tradycyjny grill węglowy. Niestety ma on jedną wadę związaną z wyciekaniem tłuszczu bezpośrednio na elementy grzewcze, co utrudnia proces czyszczenia.
  • Grille stołowe z płytą grzewczą, gdzie w przypadku grillowania potraw układane są one na nieprzywierającej płycie. W tym wypadku tłuszcz ścieka do specjalnej tacki.

Najważniejsze cechy i funkcje urządzenia

grill kontaktowy

Przed zakupem grilla kontaktowego, warto sprawdzić, jakie są jego najważniejsze cechy, oraz funkcje. Zwróć uwagę na:

  • Moc urządzenia. Im wyższa moc, tym szybciej nagrzeje się grill. Jest to jeden z najważniejszych parametrów, ponieważ decyduje on o wysokości osiąganej temperatury
  • regulacja temperatury, gdzie specjalne pokrętło pozwoli użytkownikowi dostosować temperaturę do rodzaju przygotowywanej potrawy. Dzięki tej funkcji można mieć kontrolę nad całym procesem opiekania.
  • Zakres temperatury, ponieważ optymalna temperatura powinna wahać się między 150°C do 250°C. Bardziej zaawansowane urządzenia mogą dostosować odrębną temperaturę.
  • Regulacja poziomu płyty górnej, gdzie za pomocą odpowiedniego suwaka dołączonego do grilla można dostosować wysokość danego typu grillowania
  • wskaźnik stopnia wypieczenia potrawy, który to jest odpowiedni do kontrolowania procesu opiekania przy klapie zamkniętej z opuszczoną klapą, lub z otwartą, gdzie płyty grzewcze są rozłożone.
  • Automatyczne programy, dzięki którym Twoje predyspozycje kucharskie nie będą odpowiedzialne za przygotowanie potrawy, lecz program, który dostosuje pracę urządzenia. Po wprowadzeniu grilla w wybrany tryb, grill będzie pracował według optymalnych ustawień dla grillowania wołowiny, wieprzowiny, czy drobiu.