Granitor — nowoczesne rozwiązanie w branży gastronomicznej

Granitor to specjalistyczne urządzenie służące do produkcji granitów. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w każdej lodziarni, cukierni czy barze. Granitor pozwala na łatwe przechowywanie różnych rodzajów lodów, takich jak lody kremowe, sorbety, a także zimne napoje. 

Granitor — jak działa?

Granitor to rodzaj maszyny (https://www.gastropuls.pl/granitory), która służy do produkcji granitu, czyli specjalnego rodzaju lodu, który jest stosowany w branży gastronomicznej. Granit jest szczególnie przydatny w miejscach, gdzie potrzebna jest duża ilość lodu o małych rozmiarach, ponieważ jest on trwalszy i trudniej się topi niż zwykły lód.

Aby produkować granit, granitor wykorzystuje specjalny proces, który polega na zamrażaniu wody za pomocą specjalnej dyszy. Woda ta jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, a następnie przepuszczana przez dyszę, która ją rozpyla na małe kropelki. Te kropelki natychmiast zamrażają się, tworząc granit.

Granitor składa się z kilku głównych elementów, takich jak zbiornik na wodę, agregat chłodniczy, dysza do rozpylania wody oraz silnik napędzający całą maszynę. Zbiornik na wodę jest odpowiedzialny za jej magazynowanie, a następnie jest używana do produkcji granitu. Żeby zapewnić odpowiednią jakość, woda ta musi być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń. Agregat chłodniczy natomiast odpowiada za schłodzenie wody do odpowiedniej temperatury przed rozpyleniem.

Dysza rozpylająca jest odpowiedzialna za rozpylanie wody na małe kropelki, które natychmiast zamrażają się, tworząc granit. Silnik natomiast odpowiada za napędzanie całej maszyny, zapewniając odpowiednią moc do rozpylania wody i tworzenia granitu.

Jedną z ważniejszych zalet granitora jest jego wysoka wydajność, ponieważ pozwala on na produkcję dużych ilości granitu w krótkim czasie. Co ważne, granitor jest także bardzo łatwy w obsłudze i konserwacji, co pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy.

granitor

Jak zrobić granitę przy użyciu granitora?

Do przygotowania granity w granitorze trzeba mieć kilka podstawowych składników, takich jak: owoce, cukier lub inny słodzik, woda lub sok.

Krok 1: Przygotowanie składników

  • Należy wybrać ulubione owoce, które będą użyte do przygotowania granity. Mogą to być truskawki, maliny, jagody, brzoskwinie itp. Dodać można również trochę liści mięty, aby wzbogacić smak granity.
  • Owoce należy umyć. Następnie zmiksować je na jednolitą masę.
  • Dodać cukier lub inny słodzik według uznania.
  • Dolać wody lub soku, w zależności od preferencji smakowych.

Krok 2: Przygotowanie granity

  • Należy wlać przygotowaną mieszankę do granitora.
  • Ustawić granitor na odpowiednią prędkość i pozostawić na kilka minut, aż masa zacznie się zamrażać.
  • Co kilka minut, mieszać masę łopatką, aby uniknąć tworzenia się kryształów lodu.
  • Gdy masa jest już mocno zmrożona, trzeba przełożyć ją do pojemnika i pozostawić w zamrażarce na kilka godzin, aby całkowicie się zamroziła.

Krok 3: Podawanie granity

  • Aby podawać granitę, należy wyjąć ją z zamrażarki na kilka minut przed podaniem, aby trochę się rozmroziła.
  • Następnie przełożyć granitę do kieliszków lub kubków.

Granita jest bardzo delikatnym deserem i nie nadaje się do przechowywania przez długi czas. Zaleca się przygotowanie granity tuż przed podaniem, aby zachować jak najwięcej smaku i świeżości.

Ponadto, granita jest bardzo elastycznym deserem i można dowolnie zmieniać składniki, aby uzyskać różne smaki. Można eksperymentować z różnymi rodzajami owoców, słodzikami oraz dodatkami, takimi jak liście mięty, cynamon lub kawałki czekolady, aby uzyskać idealny smak.

Granitor sprawia, że zrobienie granity jest łatwe i przyjemne. Z kilkoma podstawowymi składnikami i granitorem, można przygotować pyszny i orzeźwiający deser, który będzie hitem na każdej imprezie lub spotkaniu rodzinnym.